Za nami drugi dzień 13. Odsłony Grand Prix Komeda. Upłynął pod znakiem filmu, muzyki i literatury.
Festiwalowy wtorek rozpoczął się pokazem filmu „Rewers” w reżyserii Borysa Lankosza. To jeden z dwóch filmów z muzyką Włodka Pawlika, wyświetlanych podczas 13. Festiwalu filmowego w Ostrowie. Kompozytor ten jest laureatem Nagrody Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości.
Po nim spotkanie autorskie. Gośćmi Łukasza Maciejewskiego byli: Michał Urbaniak (on-line) i Jacek Górecki, autor książki „Michaś. Wywiad rzeka z Michałem Urbaniakiem”, Jan Kanty Pawluśkiewicz, współautor (wraz z Zygmuntem Koniecznym i Jakubem Baranem) i bohater książki „Księgi nieczyste” oraz Magdalena Miśka-Jackowska, dziennikarka, prezenterka radiowa i popularyzatorka muzyki, autorka książki „Kilar”.
– Cenną lekcja ze spotkania z Michałem Urbaniakiem, a na pewno małym zaskoczeniem było to, że między nami nie było… różnicy wieku. Michał stworzył taki komfort rozmowy, że ta różnica była niewyczuwalna. Nie czułem się jak dziennikarz przepytujący legendę. Pracując nad książką, spotykaliśmy się, by rozmawiać, posłuchać muzyki, ale i by pomilczeć trochę – opowiadał o pracy nad książką Jacek Górecki, dziennikarz, autor wywiadów, wywodzący się z Ostrowa.
O powstawaniu książki „Księgi nieczyste” i specyfice spotkań autorskich mówił z kolei z humorem Jan Kanty Pawluśkiewicz.
A jak pisać o muzyce filmowej? – Pisanie i mówienie o muzyce jest jak taniec o architekturze – mówiła Magdalena Miśka-Jackowska. – Jest kilka rodzajów pisania o muzyce filmowej, mi najbliżej z tym edukacyjnym. Pisząc, edukujemy widzów, by wiedział chociażby, kiedy jest w muzyce świetny motyw, a kiedy świetny temat, czym jest soundtrack, a czym ścieżka dźwiękowa w filmie – dodawała.
Wieczór zakończył się wyśmienitym recitalem Zbigniewa Zamachowskiego, któremu towarzyszył na fortepianie Roman Hudaszek. Publiczność na jego koncercie wypełniła widownię sali Ostrowskiego Centrum Kultury do ostatniego miejsca.